Reklama
  • Środa, 2 listopada 2016 (13:05)

    Przebarwienia po słońcu

Dlaczego powstają na skórze i jak się ich pozbyć.

Skończyło się lato, ale zostały nam po nim pamiątki. Niestety nie tylko te miłe, jak zdjęcia, na których jesteśmy uśmiechnięte, zrelaksowane i opalone. Często po lecie pojawiają się bowiem przebarwienia, które szpecą, dodają lat i wprawiają nas w zły nastrój.

Reklama

Przebarwienia powstają wskutek zwiększonej produkcji melaniny przez komórki barwnikowe skóry – melanocyty, albo w wyniku nadmiernego zagęszczenia melanocytów (np. u osób piegowatych).

Skąd się biorą

Ciemne, rozległe plamy na twarzy, głównie na czole, nad górną wargą i na policzkach, to tzw. ostuda, inaczej melasma. Część zmian ma podłoże hormonalne. Najbardziej narażone są na nie kobiety stosujące tabletki antykoncepcyjne, ciężarne i po menopauzie.

Jednak większość przebarwień powstaje wskutek ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Co gorsza, plamy te ciemnieją, im dłużej przebywamy na słońcu.

Nie pogarszaj sprawy

Oczywiście najlepiej byłoby nie dopuścić do powstania przebarwień. Jednak stało się, co robić? Przede wszystkim zacznij na stałe stosować kremy z filtrem SPF 50 – zawsze kiedy wychodzisz na powietrze, niekoniecznie tylko w słoneczny dzień, bo szkodliwe promieniowanie słoneczne dociera do nas przez cały czas.

Pozwoli to zahamować proces ciemnienia skóry, a z czasem plamy staną się mniej widoczne. W słoneczne dni nie spryskuj odsłoniętej skóry perfumami, bo może dojść w tych miejscach do przebarwień. I zapomnij o solarium.

Stosuj preparaty

Na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków i specjalistycznych preparatów, które pomogą rozjaśnić cerę i zmniejszyć plamy. Na pewno także warto odwiedzić dermatologa, który zaleci odpowiednią terapię.

Takie jest życie

Zobacz również

  • Z utęsknieniem czekasz na lato. Jednak pamiętaj, by korzystać z niego rozsądnie. Jeśli nie chcesz, by przybyło Ci zmarszczek i przebarwień, chroń swoją dojrzałą cerę przed żarem z nieba. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.