Reklama
  • Wtorek, 18 października 2016 (08:05)

    Plamy po słońcu

Pozbycie się tej niechcianej pamiątki po lecie nie jest łatwe i dość długo trwa

Zgłosiła się do mnie pani Beata z brązowymi plamami na twarzy. Myślała, że to jakieś uczulenie. Obejrzałem je dokładnie.

– To zmiany w pigmentacji skóry, tzw. ostuda, która tworzy się po nadmiernym opalaniu. Duże, ciemne przebarwienia są widoczne i na twarzy, i na dekolcie, przedramionach i karku – stwierdziłem. – Nie wiem, dlaczego się pojawiły. Przecież ja się nie opalałam – tłumaczyła się pacjentka. – Ale ma pani jasną karnacją i włosy blond. Takie osoby są bardziej narażone na powstawanie przebarwień nawet po krótkim pobycie na dworze.

Reklama

– Jak je usunąć? – Po kilku miesiącach mogą zniknąć same. Przyspieszy to stosowanie kremów odbarwiających. Ale nie zawsze kuracja przynosi efekty. I proszę pamiętać, że po kolejnym wyjściu z domu w słoneczny dzień mogą być coraz wyraźniejsze i większe. – Czy słońce to jedyny powód powstawania tych plam?

– Nie. Mogą je także wywoływać zaburzenia hormonalne, niewłaściwe funkcjonowanie tarczycy, nadnerczy, menopauza. Są również objawem chorób związanych z układem pokarmowym lub niedoborem witaminy C – wyjaśniłem. – One też znikają same? – dopytywała się.

– Tak, zwykle po wyleczeniu choroby podstawowej. Trudniej zlikwidować zmiany pojawiające się po kontakcie ze słońcem w trakcie przyjmowania preparatów z dziurawcem, ziołowych leków na wątrobę, ułatwiających trawienie, likwidujących zaparcia, na nadciśnienie, depresje, padaczkę.

Takich plam trudno się pozbyć, ale nie są one niebezpieczne. Skieruję panią do dermatologa, który zdecyduje, czy nie wymagają one leczenia.

Nadmiar szkodzi

Może prowadzić do rogowacenia słonecznego, zwanego starczym. Na czole i skórze głowy pojawiają się żółte lub brązowe wykwity ze zgrubia- łego naskórka. Są suche, mają chropowatą powierzchnię. Mogą przekształcić się w raka skóry.

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

  • Tak bardzo starałaś się złapać trochę brązu, ale masz wrażenie, że za chwilę znowu będziesz zupełnie blada? Możesz być opalona jeszcze przez jakiś czas – samoopalacze i balsamy brązujące plus... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.